به عنوان یک مشاور DBA ، هنگامی که ما میخواهیم با یک بنگاه اقتصادی قرارداد نگهداری بانک اطلاعاتی ببندیم ، در ابتدای کار شاخص های زیر را اندازه گیری می کنیم.

 • حداکثر زمان تحمل در دسترس نبودن نرم افزارها :

  در اکثر بنگاه های اقتصادی ، اندازه گیری این شاخص به صورت دقیق بسیار حائز اهمیت است. فرض کنید در یک شرکت هواپیمایی روزی یک ساعت سیستم ها از دسترس خارج شوند.چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  اشکالاتی نظیر تاخیر پرواز، نارضایتی مشتریان ، افزایش هزینه های شرکت رخ خواهد داد که در نهایت منجر به کاهش کیفیت خدمات و از دست دادن مشتری خواهد شد. محاسبه دقیق این شاخص به ما در پیاده سازی راهکارهای مناسب ، جهت نگهداری بانک اطلاعاتی کمک زیادی خواهد کرد. به این شاخص RTO یا Recovery Time Objective می گویند.
  با پرسش سوالاتی نظیر اینکه یک بنگاه اقتصادی چه مدت زمانی می تواند فاقد سرویس باشد، که هیچگونه اثر منفی در کل اکوسیستم آن بنگاه نداشته باشد یا کمترین مقدار ممکن باشد، می توان این شاخص را اندازه گیری نمود.

 • حداکثر اطلاعاتی که می تواند از دست بدهد :


  با استفاده از اطلاعات این شاخص ، استراتژی های Backup/Restore تدوین می شود. فرض کنید سرورها دچار حادثه شدند و یا اینکه بانک های اطلاعاتی آسیب دیدند ، بنگاه اقتصادی چه مدت زمانی از اطلاعات را می تواند از دست بدهد بدون آنکه اثر جدی بر روی کسب و کار آن بنگاه داشته باشد؟ به عنوان مثال یک سیستم بانکی نهایتا می تواند 1 دقیقه آخر اطلاعات را قبل از رخ دادن حادثه از دست بدهد و کاربران می توانند مجددا آنرا ثبت کنند. یا ممکن است یک شرکت متوسط اگر تا 5 ساعت قبل از حادثه ، اطلاعاتش از بین برود مشکلی ایجاد نشود و بتواند به واسطه اسناد کاغذی ، مجددا، اطلاعات از بین رفته را در سیستم ثبت کند.

  این شاخص باید برای تمام سیستم های عملیاتی بنگاه اقتصادی محاسبه و مشخص شود.

 • درجه اهمیت داده های نرم افزارها :


  توسط این شاخص می توان ، استراتژی های مربوط به سطح دسترسی به اطلاعات را تعیین نمود.در خیلی از نرم افزارها امکان تعریف سطوح دسترسی وجود دارد. ولی این موارد در سطح بانک اطلاعاتی اصلا رعایت نمی شود. به عنوان مثال تمام ادمین های شبکه نیز به داده ها دسترسی کامل دارند. یا بعضا مشاهده شده که تمام سیستم ها به واسطه یک نام کاربری و کلمه عبور به بانک اطلاعاتی متصل می شوند که بالاترین دسترسی در سطح SQL Server را دارد که اصطلاحا به آن sysadmin می گویند. این مورد می تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای سازمان شود. به عنوان مثال برنامه نویس آن سیستم می تواند توسط آن نام کاربری ، به تمام اطلاعات سازمان دسترسی داشته باشد و از آنها نیز کپی تهیه کند.

  این شاخص باید برای تمام سیستم های عملیاتی بنگاه اقتصادی محاسبه و مشخص شود.

 • ایجاد Baseline و Benchmark :


  تهیه Benchmark و Baseline از اهمیت زیادی برخوردار است و بدون آنها نمی توان گزارشات دقیقی را ارائه کرد. یکی از مباحث مهم در نگهداری بانک های اطلاعاتی مبحث Performance Tuning است. منظور، افزایش بهره وری و کارآیی بانک های اطلاعاتی می باشد. برای مقایسه وضعیت فعلی و وضعیت آینده ، نیازمند ایجاد یک Baseline هستیم که بتوانیم تعیین کنیم که نسبت به آن چه تغییراتی رخ داده است. در Benchmark ما شاخص ها را Best Practice های آن حوزه مقایسه می کنیم تا بتوانیم راه حال های بهبود وضعیت را دقیقتر ارائه دهیم و پیاده سازی کنیم.

 • آیا شما در بنگاه اقتصادی که مشغول به فعالیت هستید ، به این موارد دقت کردید؟

 • آیا راهکاری برای از بین نرفتن اطلاعاتتان دارید؟

 • اکر مشکلی بر روی سیستم های عملیاتی بنگاه شما رخ دهد ، راه حلی برای شناسایی آن دارید؟ راهکاری برای حل مشکل و همچنین پیشگیری از رخ دادن مجدد آن پیاده سازی کردید؟

 • آیا شما به عنوان مدیر یک بنگاه اقتصادی ، از پیشنهادهای گران قیمت برای خرید سخت افزارهای قدرتمند جهت رفع مشکلات سرعت نرم افزارهای عملیاتی ،کلافه شده اید؟

 • آیا به واسطه عدم پیاده سازی راهکارهای مناسب ، اطلاعات زیادی از دست داده اید ؟ آیا هزینه های گزافی برای بازیابی اطلاعات پرداخت کرده اید؟

 • آیا به دلیل طراحی ساختارهای نامناسب و در دسترس نبودن زیاد سیستم های عملیاتی ، مشتریان زیادی از دست داده اید؟

 • آیا هنگام بروز شدن نسخه های جدید نرم افزارهای بنگاه توسط شرکت های تولید کننده ، عملکرد سیستم های شما دچار اختلال شده است و بعضا، اطلاعات آن دستخوش تغییرات نامناسب گردیده است؟

اگر هرکدام از این اتفاقات بالا برای شما رخ داده است ، پیشنهاد می کنیم مقالات مارا در این زمینه دنبال بفرمایید تا با روشهای پیشگیری از این موارد آشنا شوید. همچنین می توانید از مشاوره رایگان ما در این زمینه بهره مند شوید. با ما در تماس باشید.